Baner zdjęciowy Baner zdjęciowy Baner zdjęciowy Baner zdjęciowy
Prześlij odnośnik znajomemu Drukuj stronę Zapisz w formacie PDF

Powiadom znajomego o artykule

Kompleksowe wsparcie Dolnoślązaków bez pracy – spotkanie dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy w Świdnicy

O zaawansowaniu prac i realizacji pomocy osobom bezrobotnym dyskutowali we wtorek, 23 marca w Świdnicy dyrektorzy 26. Powiatowych Urzędów Pracy z Dolnego Śląska. W tym roku, w ramach Regionalnego Planu Działania na rzecz Zatrudnienia, ponad 400 mln zł trafi na dolnośląski rynek pracy.

To pierwsze z cyklu spotkań, które będziemy organizować ze wszystkimi dyrektorami Powiatowych Urzędów Pracy. Powód jest oczywisty – jest bardzo dużo funduszy do rozdysponowania, więc chcemy to wspólnie zrobić mądrze, a przede wszystkim skutecznie. Najważniejszy jest efekt w postaci dobrej pracy dla bezrobotnych mieszkańców – mówi Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Na szczególną pomoc mogą liczyć długotrwale bezrobotni – najliczniejsza grupa wśród Dolnoślązaków bez pracy, a także bezrobotne osoby w starszych grupach wiekowych – powyżej 50 lat, bezrobotni bez kwalifikacji zawodowych, bezrobotni do 30. roku życia w tym z tzw. grupy NEET. Co więcej szczególnym wsparciem są objęci bezrobotni bez doświadczenia zawodowego, osoby niepełnosprawne, a także bezrobotni rodzice, którzy posiadają co najmniej jedno dziecko do 6. roku życia lub dziecko niepełnosprawne do 18. roku życia.

Według decyzji ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w 2016 roku, opartej na projekcie ustawy budżetowej, Dolny Śląsk ma do dyspozycji:

•         231,5 mln zł na realizację przez samorządy powiatowe programów na rzecz aktywizacji bezrobotnych, w tym 119,3 mln zł poza konkursami na projekty realizowane przez Powiatowe Urzędy Pracy, współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

•         46,4 mln zł na refundację pracodawcom części wynagrodzenia bezrobotnych do 30. roku życia – zupełnie nowy program zapewniający pracodawcom refundację 12-miesięcznej pensji pracownika.

Dodatkowo 126 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego DWUP przeznaczy w ramach konkursów na realizację projektów z obszaru rynku pracy – w tym:

•         36,4 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (do 30 lat),

•         89,6 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego (dla osób 30+).

***

Subregion wałbrzyski z milionami

W ramach aktywnej pomocy osobom bezrobotnym sporą pulę funduszy zarezerwowano dla subregionu wałbrzyskiego, do którego trafi blisko 72 mln zł. To pieniądze na działania finansowane z Funduszu Pracy, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Szczegółowy podział funduszy na powiaty subregionu wałbrzyskiego:

•         powiat dzierżoniowski – 11,66 mln zł,

•         powiat kłodzki – 19,88 mln zł,

•         powiat świdnicki – 12,04 mln zł

•         powiat wałbrzyski (ziemski i grodzki) – 19,92 mln zł

•         powiat ząbkowicki – 8,42 mln zł.

Wykonanie: itp.wroc.pl Strony internetowe Wrocław