Trudna młodzież będzie mieć łatwiej

Blisko 800 podopiecznych ośrodków wychowawczych i zakładów poprawczych, a także ich rodziny mogą liczyć na specjalną pomoc. Ponad 12 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego trafi do 13 placówek na Dolnym Śląsku. Największy projekt, warty 11 mln zł właśnie zaakceptował Zarząd Województwa Dolnośląskiego. Pomoc rusza już od stycznia 2017 r. i potrwa do końca 2018 r.

W ramach trzech projektów z RPO, na które fundusze przekazuje Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy, pomoc trafi do Miasta Wrocław oraz placówek z Powiatów: Bolesławieckiego, Głogowskiego, Jeleniogórskiego, Lubańskiego, Lwóweckiego, Świdnickiego, Wołowskiego i Wrocławskiego.

To ogromna, bo ponad 12-milionowa pomoc dla młodych mieszkańców Dolnego Śląska.

Z trudnych rodzin, którzy nie mogą liczyć na bliskich. Dzięki funduszom z RPO mamy możliwość sfinansować konkretną pomoc, która ma dać szansę na lepszy start w dorosłość i zapobiec wykluczeniu społecznemu oraz zawodowemu. A właśnie takie wykluczenia spotykają podopiecznych ośrodków wychowawczych ze względu na wiele czynników. Na przykład niskie wykształcenie, status ekonomiczny, uzależnienia, czy też doświadczenia przemocy, a także bezradność najbliższych w sprawach opiekuńczo-wychowawczych – mówi Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

– Chcemy to zmienić i wyciągnąć do nich pomocną dłoń. Ma się to stać dzięki nauce, w dużym uproszczeniu, takiego normalnego życia, które nie wszystkim jest znane. Konieczne jest również wsparcie w odnalezieniu się na rynku pracy i zaplanowaniu drogi zawodowej. Bez pomocy z zewnętrz to się nie uda. Co ważne, do tych zmian będą włączane również rodziny podopiecznych ośrodków wychowawczych – dodaje Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Wsparcie w ramach poddziałania 9.1B Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 trafiło do:

Ze wsparcia skorzystają podopieczni Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych z Jawora, Wałbrzycha, Iwin, Lwówka Śl., Smolnika, Mrowin, Szklarskiej Poręby, Brzegu Dolnego, Godzięcina, Sobótki i Wrocławia.