Powiadom znajomego o artykule
POWIATOWY URZĄD PRACY W LEGNICY – DOBRE PRAKTYKI
POWIATOWY URZĄD PRACY W LEGNICY – DOBRE PRAKTYKI |
Wieloletnie doświadczenie w aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych pozwoliło na wypracowanie przez Powiatowy Urząd Pracy w Legnicy własnych metod obsługi osób pozostających bez pracy. Właściwe rozpoznanie potrzeb bezrobotnych oraz kompleksowa, pełna informacja o usługach realizowanych przez PUP przynoszą wymierne korzyści w zakresie aktywizacji bezrobotnych. Na model obsługi bezrobotnych w PUP składa się przede wszystkim: 1. Podział bezrobotnych na dwie grupy: Grupę A i Grupę B.
W Grupie A znalazły się osoby aktywne, posiadające wysoką motywację do podjęcia zatrudnienia
Z bezrobotnym z Grupy A pracują przede wszystkim pośrednicy pracy, wspomagani przez doradców zawodowych i specjalistów ds. rozwoju zawodowego. Osoby z Grupy A korzystają z pośrednictwa pracy, a ci, którzy wymagają podniesienia, zmiany lub nabycia kwalifikacji – obejmowani są działaniami dodatkowymi,
Podział bezrobotnych na dwie grupy przyniósł wymierne korzyści. Pozwolił wyodrębnić bezrobotnych 2. Prezentacja „Krok po kroku w stronę pracy”. Prezentacja „Krok po kroku w stronę pracy” kierowana jest do osób rejestrujących się w Urzędzie po raz pierwszy oraz do tych, które zarejestrowane były kilka lat temu lub rejestrują się po zmianie przepisów. Prezentacja prowadzona jest wspólnie przez pośrednika pracy i doradcę zawodowego. Prowadzący informują uczestników m.in. o:
Ponadto bezrobotni uzyskują podstawowe informacje związane z funkcjonowaniem Urzędu, takie jak adres strony internetowej PUP Legnica, umiejscowienie tablic informacyjnych, godziny pracy Urzędu. Dodatkowo, przy omawianiu poszczególnych form pomocy, wyświetlają się numery pokoi, w których daną pomoc można uzyskać. Uczestnicy spotkań mają również możliwość zadawania pytań, z czego bardzo chętnie korzystają.
3. Punkty informacyjne w gminach.
Powiatowy Urząd Pracy w Legnicy w trzech gminach powiatu (Ruja, Legnickie Pole, Prochowice) utworzył punkty informacyjne. Raz w miesiącu w każdym z tych punktów dyżurują pośrednicy pracy. Bezrobotni z terenu gminy mogą uzyskać informacje nt. aktualnej sytuacji na rynku pracy. Mogą również potwierdzić swoją gotowość do podjęcia pracy (bez konieczności przyjazdu do PUP), uzyskać informacje |
|